5 let společné plavby podél Vltavy

Bezpečným autobusem

Co si představíte, nebo jak byste definovali "bezpečný autobus"?

Za mě by to bylo asi takhle: "Bezpečný autobus je takový autobus, kde se během přepravy cítíte pohodlně, obklopeni komfortem a nejmodernějšími bezpečnostními prvky." 

Zamyslet se nad tím mě přiměl nedávný pohled z okna na zdejší základní školu, kterou mám takřka přes ulici. Jednoho rána jsem tam viděl stát autobus. Nestojí tu denně a tak mi to nedalo a řekl jsem si, vyrazím na čumendu. Myslím, že by bylo lepší, kdyby mezi tím odjel, protože čím blíže jsem byl, tím horší dojem jsem z vozu měl.  Karoserie už ledacos pamatovala a i když se blíží tuhá zima, na mnoha místech vesele kvetla. Menší šok nastal, když k autobusu dorazilo na 40 dětí ve věku okolo 8 let a za organizovaného doprovodu 2 učitelek s poučením, aby každé dítko pozdravilo nastoupili do autobusu. Chvilku jsem ta ještě stál a pozoroval výměnu názorů a gestikulaci mezi jednou z paní učitelek a řidičem. Po chvilce nakopl svůj stroj a za pomoci vydatné kouřové clony a zvukového efektu opustil ulici. Zbyla po něm jen olejová šmouha táhnoucí se směrem k hlavní, kde mi autobus zmizel z dohledu. 

Myslím si, že mám dost posunutý práh tolerance do čeho bych nasedl a do čeho ne. Nejsem z cukru. Ale tohle byl právě ten moment, který mne přinutil zamyslet se nad tím, zda tu není něco špatně a proč vlastně pedagog tak hazarduje s životy dětí. Nedalo mi to, takže jsem se jak k tomu zjisti něco víc, nedalo to moc práce i když jsem musel sáhnout po menší fikci. 

Autobus vezl děti na exkurzi kousek za Č. Budějovice, asi 35 kilometrů. Objednala si jej jedna z třídních učitelek, protože byl nejlevnější. Na pásy se neptala, ale myslela si, že je bude mít. Že v autobuse nejsou se prý dozvěděla až na místě (to asi byla ta gestikulace před odjezdem).  Škola autobus neobjednala, to si objednala paní učitelka teď učí, k telefonu nemůže. Škola neověřuje co si učitelé objednají, vedení je neobjednává a většinou se tato učitelka řídí cenou. No víc by mi asi neřekli, na to jsem použil fakt jen malou lest, ale stačí to na to, abych si asi dodělal jakýs takýs obrázek.  Tohle se odehrálo začátkem listopadu, pár dnů poté, co media zaplavili 3 tragické nehody autobusů během sotva 24 hodin. A tady už se vesele hazardovat s dětmi. Podařilo se mi zachytit paní učitelku ještě týž den odpoledne. Řekla mi skoro totéž co její kolegyně, ale že jedou tak starým autobusem, za to ona nemůže, to je prá na vině dopravce. Musí prý objednávat ten nejlevnější, protože rodiče pak na ni řvou, že to je drahé. 

Tak kde je chyba, říkám si. V rodičích? Udělal jsem si malej, vzorovej přepočet kolik to teda stálo. 35 km, odjel v půl deváté, kolem půl jedné v jednu byl zpět. To máme 2x 35 km + přístavné, cca 90 km + čekání řekněme 2 hodiny, celkem obvyklá cena +/- 3 630,00 Kč. Na hlavu (40 dětí) 91 korun. Kdybych tam měl poslat naší Šmoulinku, bylo by to více, a to konkrétně 5 000,00 Kč a na hlavu to je 125 korun. Tedy o 35 víc. To není tak strašný, protože těch 35 korun většina ratolestí utratí za jiné kraviny dřív než do školy dorazí a pokud jde o rodiče, tak to bude podobné. Ale těch 35 korun, to není taková tragédie, pro kterou bych vědomě řekl škole, aby objednávala střepy a v tom vozila děti. A myslím si, že to - nebo něco podobného - si řekne většina rodičů. Tady jdou totiž peníze stranou a výmluva na rodiče mi tak přijde jen jako snaha vyhnout se nějaké další aktivitě, nebo vysvětlování proč to stojí tolik kolik to stojí (uznávám, že to může být v dnešní dotační politice a dávkovém systému na všechno trochu problém). 

Ale jen o rodičích. První chyba je už u samotného pedagoga. Proč on si objednává autobus a proč to nedělá nějaká sekretářka ve škole, která těch firem obvolá a obepíše víc a třeba si i najde čas zjistit co za autobus přijede? A pokud rodiče mrmlají, proč jim škola jendoduše neřekne - zaplatíte míň, pojedete adekvátně horším střepem, chcete to? 

Čeká se, bohužel, až se něco stane, pak to bude házet jeden na druhého a .... zase raděj nechci domýšlet nějaký masakr scénář co by kdyby. 

Místo toho si říkám, že by se na to mělo trochu poukázat a i když možná bude plno těch, co se mnou nebudou souhlasit tak o tom trochu mluvit, diskutovat aa pokud se máme celkově jako společnost někam pohnout tak se i snažit nějaké ty nešvary vymítit. A u těch dětských výletů autobusy bych začal fakt těmy bezp. pásy, protože na nich se točí všichni jako první, když se něco stane... Oblíbená je hlavně věta, jež začíná asi takhle "Kdyby byl autobus vybaven bezpečnostními pásy....."

A na něco takového se mi čekat nechce, tak tomu zkusím předejít a za nás představuji to naše bezpečné vozidlo (bezpečný autobus), kterým vozíme ty nejmenší ať už na vodu, do školy, nebo na výlet. 

P.S. Pokud máte podobné zkušenosti, nebo cítíte potřebu k tomu něco napsat - pište, slušně, do komentářů 🙂

Co si pod tímto pojmem představíte?
Bezpečným autobusem